Profilaktyka i higiena

Współczesna stomatologia to nie tylko tradycyjne leczenie zębów, ale przede wszystkim profilaktyka chorób jamy ustnej. Kładziemy duży nacisk na higienizację, fluorkowanie i instruktaż higieny jamy ustnej. Pragniemy aby nasi pacjenci byli świadomi jak dbać o własny uśmiech i zapobiegać chorobom przyzębia i próchnicy.

PŁYTKA NAZĘBNA CZY KAMIEŃ?

Płytka nazębna tworzy się na powierzchni zębów w wyniku kontaktu śliny z jedzeniem i piciem. Jest to warstwa lepkiego, miękkiego osadu, który może z łatwością zostać usunięty podczas codziennego szczotkowania zębów.

Co się dzieje, gdy płytka nie zostanie doczyszczona ? Zaczyna się wtedy proces mineralizacji, czyli utwardzania płytki, a tym samym tworzenia kamienia nazębnego. Kamień naddziąsłowy jest widoczny na zębie i ma zazwyczaj kolor biały, kremowy lub żółty. Natomiast kamień poddziąsłowy nie jest widoczny, ale często przybiera kolor ciemnobrązowy, a nawet czarny i jest bardzo niekorzystny dla okolic przyzębia.

SCALING – CO TO JEST?

Jest to usuwanie kamienia (złogów nazębnych). W naszym gabinecie wykonujemy zabieg scalingu przy pomocy ultradźwięków. Specjalną końcówką usuwamy kamień z powierzchni zębów, przestrzeni oraz jeśli jest taka konieczność spod dziąseł. Zabieg usuwania kamienia jest bezpieczny i nieinwazyjny, zazwyczaj dobrze tolerowany przez naszych Pacjentów, gdyż dokładamy wszelkich starań, by osiągnąć cel bez dyskomfortu Pacjenta. Etapem końcowym zabiegu jest zawsze polerowanie  zębów (tzw. polishing) przy użyciu szczoteczki oraz specjalnej pasty polerskiej. Zalecamy również fluoryzację, która stanowi doskonałe uzupełninie zabiegu, znosi ewentualną nadwrażliwość pozabiegową, ale nie jest niezbędna.

JAK CZĘSTO NALEŻY USUWAĆ KAMIEŃ?

Ogólnie przyjęta częstotliwość to 2 razy w roku. Jednak kwestia odkładania kamienia jest zróżnicowana i zależy od składu śliny, diety oraz higieny jamy ustnej. Dlatego w naszym gabinecie przyjmujemy zasadę indywidualnego dobierania odstępów czasowych. Zalecamy przegląd stomatologiczny co pół roku i w trakcie tej wizyty lekarz przekazuje Pacjentowi dalsze zalecenia.

OSAD NAZĘBNY TO NIE KAMIEŃ

Osad jest to nalot, który tworzy się na powierzchni szkliwa. Zazwyczaj wygląda jak przebarwienie i ma kolor jasno lub ciemnobrązowy, a u palaczy niemal czarny. Jaka jest przyczyna powstawania osadów? Z pewnością palenie papierosów, picie dużej ilości czarnej herbaty i kawy oraz niedostateczna higiena jamy ustnej, to czynniki sprzyjające. Jednak czasami jest to po prostu skłonność indywidualna, zbyt mała ilość śliny lub zbyt gęsta ślina, bądź taki jej skład, który stymuluje proces osadzania nalotów.

PIASKOWANIE ?
Dla Pacjentów, którzy zmagają się z osadami nazębnymi posiadamy w ofercie zabieg usuwania osadów metodą piaskowania przy użyciu piaskarki. Posiada ona końcówkę z której wydobywa się pod ciśnieniem powietrza, specjalny piasek i woda. Cząsteczki piasku uderzając o powierzchnię zęba zbijają powstały nalot, pozostawiając strukturę gładką i czystą. Nasi Pacjenci oceniają zabieg  jako bezbolesny i przyjemny.

PAKIET

Dla Pacjentów, którzy zainteresowani są higienizacją w pełnym zakresie, stworzyliśmy PAKIET HIGIENIZACYJNY. W jego skład wchodzi usuwanie kamienia, osadów nazębnych oraz fluoryzacja. Po takim wszechstronnym zabiegu Pacjent ma piękny uśmiech, czyste i zabezpieczone zęby. Pakiet, to również lepsza oferta cenowa, a tym samym więcej za mniej

ZALECENIA POZABIEGOWE

Zarówno po scalingu jak i piaskowaniu zalecamy Pacjentom bezpośrednio po   zabiegu „białą dietę”. Zależy nam, by Pacjenci unikali produktów spożywczych, które mogą przebarwić zęby, takich jak: kawa, czarna herbata, czerwone wino, buraki, ciemne owoce i warzywa, a także palenie papierosów. Produkty kwaśne i z zawartością alkoholu są niewskazane ze względu na delikatne podrażnienie dziąseł. Natomiast po piaskowaniu zalecamy spożywanie większej ilości wody, gdyż jama ustna może być lekko przesuszona, a tym samym może występować wzmożone pragnienie.

Lakowanie

CO TO JEST LAKOWANIE ZĘBÓW?

Lakowanie, to zabieg profilaktyczny polegający na uszczelnianiu bruzd, szczelin, zagłębień. Zazwyczaj w zębach stałych trzonowych. Zabieg wykonywany jest lakiem w którym zawarty jest fluor, a jego zadaniem jest wzmocnienie zębów i ochrona przed próchnicą w szczególnie narażonych miejscach.

JAK WYGLĄDA ZABIEG LAKOWANIA W NASZYM GABINECIE

Przed lakowaniem myjemy naszym Pacjentom danego zęba szczoteczką i pastą. Następnie osuszamy i nakładamy żel wytrawiający obszar, który będzie pokryty lakiem. Po wytrawieniu, wypłukaniu i osuszeniu nakładamy lak i rozprowadzamy go we wszystkich naturalnych bruzdach i szczelinach. Ostatnim etapem jest utwardzenie laku lampą światłoutwardzalną. Po wykonanym zabiegu ząb jest gładki, a powierzchnia łatwa do utrzymania prawidłowej pielęgnacji. Lak chroni ząb przed bakteriami, które przyczyniają się do powstawania próchnicy.

LAKOWANIE POSZERZONE

Kiedy bruzda zęba jest już zaatakowana przez próchnicę początkową, wykonujemy poszerzone lakowanie. Przed zabiegiem lakowania, lekarz oczyszcza mechanicznie bruzdę i dzięki temu ząb może zostać zalakowany.

DLACZEGO WARTO LAKOWAĆ ZĘBY

Zęby trzonowe mają głębokie bruzdy i często są one trudne do oczyszczenia przez szczoteczkę, ponieważ włosie szczoteczki może mieć zbyt dużą średnicę. Pomimo codziennego szczotkowania zagłębienia i bruzdy mogą pozostać niedoczyszczone. Nowo wyrżnięte zęby są jeszcze słabo zmineralizowane, zwłaszcza w szczelinach, a tym samym bardziej narażone na próchnicę.

Zabieg lakowania jest nieinwazyjny i bezbolesny.

Zalecamy naszym Pacjentom regularne wizyty kontrolne co 3 miesiące w celu sprawdzenia szczelności laku.